Inovativní technologie pro plyn: GasNet sníží svým kompresorem emise
Největší český distributor plynu GasNet snižuje svou emisní stopu. Součástí toho je omezování emisí metanu – hlavní složky zemního plynu. Plynařům k tomu pomůže vlastní mobilní přečerpávací kompresor, který jde po úspěšných testech do ostrého provozu.
„Díky kompresoru snížíme v rámci oprav, údržby a rekonstrukcí plynovodů technologické ztráty plynu, protože budeme odčerpávat plyn z odstaveného úseku plynovodu zpět do distribuční soustavy,“ vysvětluje provozní ředitel GasNetu Petr Koutný.
Kompresor pro přečerpávání plynu není žádné příruční čerpadlo. Jde o velmi propracovaný systém vybavený moderní řídicí jednotkou včetně měření množství přečerpaného plynu. Kompresor je vybaven technologií, která zaručuje jeho bezpečný a spolehlivý provoz.
Tatrovka, která se dostane všude
„Kompresor je absolutně samostatný. Na místo, kde ho budeme potřebovat, dojede sám. Kontejner s kompresorem je umístěný na podvozku nákladního vozu Tatra 8x8. Nebudeme mít proto žádný problém se s ním dostat i na ta nejhůře dostupná místa naší distribuční soustavy,“ říká ředitel speciálních prací Petr Zajíček. Distribuční území GasNetu pokrývá celou Českou republiku kromě Prahy a jižních Čech. Celkem jde o 65 000 kilometrů plynovodů.
Pohon dodává kompresoru elektromotor v kombinaci s dieselovým generátorem. Součástí sestavy je proto ještě vozík se zdrojem elektrické energie. Samotný kompresor prošel na konci května továrním testováním u dodavatele. Tím je italská společnost SAFE, která kompresor testovala ve výrobním závodě nedaleko Boloně. Zkouška dopadla na jedničku, proto v létě otestovali plynaři svůj nový kompresor přímo na distribučním vysokotlakém plynovodu.
Kompresor obstál v náročném provozním testu
GasNet úspěšně otestoval svůj nový přečerpávací kompresor na 6 km vysokotlakého plynovodu DN500. „Mezi trasovými uzávěry Cerekvice a Litomyšl jsme bez potíží odčerpali za necelých 16 hodin 27 000 m3 plynu. Celkově jsme za tři dny přečerpali téměř 60 000 m3,“ popisuje Petr Zajíček.
Kompresor testovali plynaři podle předem dohodnutých a nastavených provozních režimů. Po celou dobu testování byl kompresor připojen na trasový uzávěr Litomyšl přes připojovací potrubí se samostatným separátorem. V době testování zároveň proběhlo školení budoucí obsluhy kompresoru. Brzo se proto zařadí kompresor do běžného provozu úseku speciálních prací GasNetu.
GasNet efektivně omezuje emise
Od roku 2021 pracují v GasNetu na tom, aby řádně sledovali, měřili a snižovali objem technologických ztrát a emisí. V rámci projektu Green GasNet pak zavádí postupy a technologie, aby tyto ztráty a emise snižovali. Za posledních deset let snížil distributor své vlastní technologické ztráty o 56 %.
Přečerpávací kompresor využívaný na stavbách i v provozu během likvidace havárií je právě takovou inovativní technologií omezující ztráty plynu.
Zelené plynárenství
GasNet dál intenzivně pracuje na snižování své emisní stopy. Jeho cílem je do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Největší český distributor plynu proto přišel se svou vlastní strategií Net Zero(cesta k uhlíkové neutralitě). Součástí jejího naplňování je kromě jiného právě i program Green GasNet.
Pro své vlastnosti je plyn jako nosič energie nenahraditelný. Společně s omezováním provozních emisí připravuje GasNet svou distribuční síť a celou Českou republiku na příchod bezemisních plynů jako biometan a zejména vodík. Oba obnovitelné plyny ztělesňují zelenou budoucnost plynárenství, bez něhož se dekarbonizace české ekonomky neobejde. Už teď zvládnou plynovody GasNetu až 20% příměs vodíku k zemnímu plynu.