logo plyn

Letní plynárenská škola představila studentům zákulisí plynárenství

4. 7. 2024 Redakce

Letošní ročník Letní plynárenské školy, kterou pořádá Český plynárenský svaz spolu s partnery, se konal od 17. do 21. června 2024 a zavedl studenty vysokých škol do vzrušujícího světa plynárenství.

Účastníci se během nabitého programu seznámili s nejmodernějšími technologiemi a trendy v oboru, užili si řadu workshopů a navštívili zajímavé provozy, jako je výrobna biometanu v Praze, čerpací stanice bioLNG a podzemní zásobník plynu Dolní Dunajovice.

Partneři akce pomohli zprostředkovat cenné zkušenosti

Letní plynárenská škola se konala za podpory renomovaných partnerů z oboru, jako jsou innogy, GasNet, PPD a Gas Storage CZ. Díky jejich spolupráci se studenti mohli aktivně zapojit do dění v provozech a získat tak cenné praktické zkušenosti.

„Na Letní plynárenskou školu jsem se přihlásil, protože si myslím, že především evropskou energetiku čeká zajímavé období a budou potřeba lidé, kteří se budou v energetice a plynárenství orientovat," řekl Albert, jeden ze studentů, který letošní ročník absolvoval.

Responzivní obrázek

Zkušenosti z praxe obohatily znalosti z učebnic

Účastníci navštívili řadu fascinujících provozů, které jim pomohly lépe porozumět fungování plynárenského průmyslu. Jednou z nich byla náchodská teplárna společnosti innogy Energo. Ta přešla ze spalování uhlí na zemní plyn a představuje špičku v oblasti energetických technologií. Účastníci se dozvěděli o procesu výroby tepla a o tom, jak teplárna přispívá k ochraně životního prostředí.

Jedna z dalších exkurzí probíhala v paroplynové elektrárně v Počeradech, která je jedním z mála paroplynových zdrojů v České republice a ukazuje, jak lze efektivně a šetrně k životnímu prostředí vyrábět elektřinu a teplo. Cesta ale studenty zavedla i k největšímu zásobníku plynu v ČR v Dolních Dunajovicích, kam je možné ukládat plyn v obdobích nadbytku a zase ho uvolňovat v obdobích nedostatku. Díky tomu lze zajistit stabilitu dodávek energií.

Nadšení z bioLNG

Jako jednu z nejzajímavějších exkurzí hodnotili studenti návštěvu čerpací stanice v Klecanech, kde je kromě LNG k dispozici také bioLNG. Zkapalněný biometan se vyrábí z odpadu od zbytků z kuchyní až třeba po zemědělský odpad. „V Klecanech mě hodně zaujalo propojení energetiky a odvětví automotive, které mě také zajímá. Včerejší exkurze mi jen potvrdila, že vývoj automotive a vývoj v energetice budou muset jít ruku v ruce,” pochvaloval si Albert.

Kromě exkurzí se účastníci zúčastnili také přednášek a workshopů, kde se dozvěděli více o budoucnosti plynárentsví a jeho roli v nízkoemisní ekonomice nebo o využití biometanu a vodíku v energetice. Mezi další témata patřilo novátorství a technologie v oblasti plynárenství a také kariérní možnosti v plynárenském průmyslu.

Responzivní obrázek

Letní plynárenská škola 2024: Velký úspěch

Letní plynárenská škola 2024 byla hodnocena účastníky i organizátory jako velký úspěch. Studenti si pochvalovali nabitý program, možnost navštívit klíčové provozy a dozvědět se více o energetice od expertů z oboru.

„Chtěla jsem poznat praktickou energetiku, to, jak to funguje venku mimo školní lavice," říká Hana, další z účastnic. „Dneska mě zaujala předávací stanice a nejvíc odorizace, ta byla hodně zajímavá."

Letní plynárenská škola je skvělou příležitostí pro studenty, kteří se zajímají o energetiku a chtějí se dozvědět více o plynárenství, perspektivním odvětví s mnoha kariérními možnostmi. A my už se teď těšíme, až své brány otevře další ročník.